Аристон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пајонските племиња.

Аристон бил член на пајонската кралска куќа, кој најверојатно бил брат на Патрај и татко на Авделеон. Тој бил во добри односи со Александар Македонски и стекнал доверба со Македонија. Тој предводел една група пајонски војници за време на македонските кампањи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Who's Who in the Age of Alexander the Great: Prosopography of Alexander's Empire by Waldemar Heckel,2006,page 246,"... Satropates' death may be depicted on the coinage of the Paeonian king, Patraus, who appears to have been Ariston's brother (Merker 1965: 44-5; ..."

Поврзано[уреди | уреди извор]