Пасаж „Чичек“ – Истанбул

Координати: 41°2′2.2″N 28°58′40.5″E / 41.033944° СГШ; 28.977917° ИГД / 41.033944; 28.977917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасаж „Чичек“
Çiçek Pasajı
Поглед кон внатрешноста
Карта
Општи податоци
ГрадБејоглу
Истанбул
ЗемјаТурција
Почната1870
Технички податоци
Структурен системаркада
Проектирање и изградба
АрхитектКлеантис Занос

Пасажот „Чичек“ или Cité de Péra – познат историски премин (галерија или аркада) на улица Истиклал во областа Бејоглу во Истанбул, Турција. Таа ја поврзува улицата Истиклал со улицата Сахен.

Историја[уреди | уреди извор]

Таа била отворена во 1876 година и денеска претставува покриена аркада во која се наоѓаат историски кафулиња, винарии и ресторани.

На местото првобитно работел Наумскиот театар, кој бил сериозно оштетен од пожарот во Пера во 1870 година[1][2][3][4]. Театарот често го посетувале султаните Абдул Азис и Абдул Хамид II, а бил домаќин на операта на Џузепе Верди Il trovatore пред оперските куќи на Париз[4].

По пожарот од 1870 година, театарот го купил локалниот грчки банкар Христакис Зографос Ефенди, а архитект Клеантис Занос ја дизајнирал сегашната зграда, која во раните години била наречена Cité de Péra. Yorgo'nun Meyhanesi била првата винарска куќа што требало да биде отворена овде[4]. Во 1908 година, везирот Мехмед Саид-паша ја купил зградата[4].

По Руската револуција од 1917 година, многу сиромашни руски жени овде продавале цвеќиња[4], за да во 1940-тите стане позната како место каде можат да се купи цвеќе, од каде доаѓа и нејзиното име[4].

По реставрацијата на зградата во 1988 година, таа била повторно отворена како галерија со пабови и ресторани[4].

Најновата обнова била направен во декември 2005 година[4].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°2′2.2″N 28°58′40.5″E / 41.033944° СГШ; 28.977917° ИГД / 41.033944; 28.977917