Партизански гробишта (Битола)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партизански гробишта
Податоци
Основани1956
МестоБитола, Македонија
ЗемјаМакедонија

Партизанските гробишта во Битола — дел од Буковските Гробишта кои се наоѓат во близина на црквата Свети Петар и Павле формирани во 1956 година од страна на Сојузот на Борци - Битола. На гробиштата биле пренесени посмртните останки на загинатите борци во НОБ.

Список на погребани партизани[уреди | уреди извор]

На гробиштата се погребани повеќе од 50 учесници на НОБ: