Парохии во Јамајка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парохии во Јамајка
Категоријаунитарна држава
МестоЈамајка
Број14
Населенија68.000 (Хановер) – 541.000 (Сент Ендру)
Површини25 км2 (Кингстон) – 1.213 км2 (Сент Ен)
Управапарохиска управа, државна управа
Подединициградови, паланки, села
Парохиите во Јамајка означени со бројки

Јамајка е административно поделена на 14 парохии (англиски: parishes), во три грофовии (counties), кои денес немаат административно значење. Секоја парохија излегува на море.

Список[уреди | уреди извор]

Парохија Седиште Површина
(км2)
Население
(2011)[1]
Бр.
на карта
Корнвол
Вестморленд Савана-ла-Мар 807,0 144.103 5
Сент Елизабет Блек Ривер 1.212,4 150.205 2
Сент Џејмс Монтего Беј 594,9 183.811 3
Трелони Фолмаут 874,6 75.164 4
Хановер Лусеја 450,4 69.533 1
Мидлсекс
Кларендон Меј Пен 1.196,3 245.103 6
Манчестер Мандевил 830,1 189.797 7
Сент Ен Сент Енс Беј 1.212,6 172.362 8
Сент Кетрин Спениш Таун 1.192,4 516.218 9
Сент Мери Порт Марија 610,5 113.615 10
Сари
Кингстон Кингстон 21,8 89.057 11
Портланд Порт Антонио 814,0 81.744 12
Сент Ендру(1) Халф Веј Три 430,7 573.369 13
Сент Томас Морант Беј 742,8 93.902 14
Вкупно 10.991,0 2.697.983
Белешка
Парохиите Кингстон и Сент Ендру се воедно обединети во управно здружение. Градфот Кингстон се протега во обете парохии.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Вообичаено постојано население на Јамајка, по парохии: 2011“. Статистички институт на Јамајка. Посетено на 11 ноември 2016. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]