Параклис „Богојавление“ - Вевчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богојавление

Храмот во 2023 година

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Вевчанска
Местоположба

Карта

Координати 41°14′22.95″N 20°35′04.64″E / 41.2397083° СГШ; 20.5846222° ИГД / 41.2397083; 20.5846222Координати: 41°14′22.95″N 20°35′04.64″E / 41.2397083° СГШ; 20.5846222° ИГД / 41.2397083; 20.5846222
Место Вевчани
Општина Вевчани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богојавление
Архитектонски опис

Богојавление, наречено и Црквиште „Св. Јован“[1] — мал параклис, во западниот раб на селото Вевчани.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во рамките на самите Вевчански Извори во месноста Извор. Во близина, во реката, секоја година на денот Водици, е фрлан крстот.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Светилишта | Vevchani Info“. vevchani-info.mk. Архивирано од изворникот 2016-10-15. Посетено на 17 јули 2023.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]