Парада на победата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Парада на победата е вид на парада со која се прославува победа. Заради ова, победничката парада може да се подели на воена и (почесто) спортска парада.

Меѓу најпознатите паради во историјата се оние кои го прославуваат крајот на Првата и Втората светска војна.

Листа на воени паради на победата[уреди | уреди извор]

Велика Британија[уреди | уреди извор]

Македонија[уреди | уреди извор]

Советски[уреди | уреди извор]

Франција[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]