Палмерова Земја

Координати: 71°30′S 065°00′W / 71.500° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -71.500; -65.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Антарктичкиот Полуостров with Палмеровата Земја под неа и јужно од Греамовата Земја

Палмерова Земја (англиски: Palmer Land) — делот од Антарктичкиот Полуостров јужно од линијата која ги поврзува ’ртовите Џереми и Агасиз.

Граници[уреди | уреди извор]

На крајниот југ, Антарктичкиот Полуостров се протега на запад, при што Палмеровата Земја на крајот се граничи со Елсвортовата Земја долж меридијанот 80° ЗГД. Палмеровата Земја на југ се граничи со замрзнатиот Краслонов Ракав, изданок на Филхнер-Ронеовиот Леден Гребен кој ја преминува линијата 80° ЗГД. Ова е подножјето на ридот Кетус.

Земјата е наречена по американскиот фоколовец Натаниел Палмер кој го истражувал Антарктичкиот Полуостров јужно од островот Дисепшен на пловилото „Херој“ во ноември 1820 г.[1]

Земјишни облици[уреди | уреди извор]

Планински венци и изолирани врвови[уреди | уреди извор]

 • врв Бризмајстер
 • венец Кери
 • Колумбиски Планини
 • Данини Планини
 • Енгелови Врвови
 • пл. Питерсон
 • пл. Питман
 • пл. Постер
 • пл. Садерн
 • пл. Стронг
 • пл. Саливан
 • планини Пегасус
 • ридови Мандолин
 • врв О’Саливан
 • врв Ренер
 • Вејтови Врвови

Нунатаци[уреди | уреди извор]

 • карпа Алдебаран — особено истакнат нунатак со силна црвена боја, сместен близу челото на Бертрамовиот Ледник и 8 км североисточно од планинскиот венец Пегасус во западниот дел на Палмеровата Земја. Наречен е по Алдебаран, најсјајната ѕвезда од соѕвездието Бик.

Други[уреди | уреди извор]

 • ’рт Римил
 • карпа Носорог
 • Скотово Средногорје

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Howgego, Raymond (2004). Encyclopedia of Exploration (Part 2: 1800 to 1850). Potts Point, NSW, Australia: Hordern House. Архивирано од изворникот на 2020-02-17. Посетено на 2022-09-17.

71°30′S 065°00′W / 71.500° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -71.500; -65.000