Прејди на содржината

Палма дел Рио

Координати: 37°41′42″N 5°16′50″W / 37.69500° СГШ; 5.28056° ЗГД / 37.69500; -5.28056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Палма дел Рио
Palma del Río
Поглед на Палма дел Рио
Знаме на Палма дел РиоАмблем на Палма дел Рио
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаАндалусија
ПокраинаКордоба
ОпштинаПалма дел Рио
Површина
 • Вкупна200 км2 (80 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (2022)[1]
 • Вкупно20.810
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоpalmadelrio.es

Палма дел Рио (шпански: Palma del Río) — град во покраината Кордоба на автономната заедница Андалусија, јужна Шпанија. Во 2022 г. населението броело 20.810 жители.[1]

Земјоделство[уреди | уреди извор]

Земјоделството во областа доживело значителен подем во маварско време користејќи напредно наводнување и водни тркала. Некои портокалови насади имаат дрва постари од два века.[2]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Хуан Родригес Кабриљо (1497 - 1543) — славен истражувач на Северна Америка[3] (можеби роден во Монталегре)
  • Луис Мануел Фернандес де Портокареро (1635 - 1709) — архиепископ на Толедо
  • Ел Кордобес (р. 1936) — матадор
  • Антонио Хосе Санчес Масуекос (р. 1995) — пејач

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cifras oficiales de población de los municipios españoles en aplicación de la Ley de Bases del Régimen Local (Art. 17). Instituto Nacional de Estadística, 1 јануари 2022 г.
  2. „Oranges and Fruit Growers Palma de Rio Oranges sale online. Orange3“. Архивирано од изворникот на 4 февруари 2012. Посетено на 6 февруари 2012.
  3. Kramer, Wendy (лето–есен 2016). „Juan Rodríguez Cabrillo, Citizen of Guatemala and native of Palma del Río: New sources from the Sixteenth Century“. The Journal of San Diego History. 62 (3 & 4).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

37°41′42″N 5°16′50″W / 37.69500° СГШ; 5.28056° ЗГД / 37.69500; -5.28056