Остернинбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остернинбург
Место во Остернинбургер Ланд
Грб на Остернинбург
Остернинбург is located in Германија
Остернинбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Општина Остернинбургер Ланд
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 67 м
Население 2.169  (30 јуни 2005)
 - Густина 167 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06386
Повик. бр. 034973
Портал www.vg-osternienburg.de
Местоположба на место Остернинбург во рамките на округот Анхалт-Битерфелд
Карта
Координати 51°47′59″N 12°1′59″E / 51.79972° N; 12.03306° E / 51.79972; 12.03306Координати: 51°47′59″N 12°1′59″E / 51.79972° N; 12.03306° E / 51.79972; 12.03306

Остернинбург (германски: Osternienburg) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Остернинбургер Ланд. Се наоѓа приближно 6 километри североисточно од Кетен (Анхалт) и 15 километри западно од Десау-Рослау.