Престолнина Цетиње

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Цетиње)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Престолнина Цетиње
Prijestonica Cetinje
Општина
Поглед кон Цетиње
Поглед кон Цетиње
Местоположба во Црна Гора
Местоположба во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
Површина
 • Вкупна910 км2 (350 ми2)
Население
 • Вкупно16,657
 • Густина0,018/км2 (0,047/ми2)
Повикувачки број+382 41

Престолнина Цетиње — е една од 23-те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 910 км2 и население од 16.657 жители. Седиште е градот Цетиње со 15.137 жители.

Национален состав на општината[уреди | уреди извор]