Прејди на содржината

Огледало на смртта

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Огледало на смртта“
Филмскиот плакат
РежисерМајк Фланаган
Продуцент
 • Тревор Мејси
 • Марк Д. Еванс
Сценарист
 • Мајк Фланаган
 • Џеф Хауард
Главни улоги
МузикаThe Newton Brothers
КинематографијаМајкл Фимоњари
МонтажаМајк Фланаган
Студио
Дистрибутер
Премиера8 септември 2013 г. (TIFF)
11 април 2014 г. (САД)
Времетраење103 минути[3]
Земја САД
Јазик
Буџет5 милиони долари[4]
Бруто заработка44 милиони долари[5]

Огледало на смртта (англиски: Oculus, буквално: Окулус) — американски мистичен трилер со елементи на филм на ужасите во режија на Мајк Фланаган. Филмот бил премиерно прикажан на 8 септември 2013 г. на Кинофестивалот во Торонто. Филмот бил објавен во широко издание на 11 април 2014 г.[6][7] Заснован е на претходниот краток филм на Фланаган, Oculus: Chapter 3 — The Man with the Plan.[8]

Содржина

[уреди | уреди извор]

Приказната се врти околу брат и сестра, Тим и Кејли Расел, кои доживуваат мачен настан во нивното детство со злобно древно огледало. Тим е обвинет за убиство на нивните родители, и поминува години во душевна болница. Како возрасен, Тим е ослободен, а Кејли е решена да докаже дека злобните настани биле предизвикани од злонамерната сила во огледалото. Таа смета дека огледалото е одговорно за долгата историја на смртни случаи и беда. Братот и сестрата тргнуваат да ги потврдат натприродните способности на огледалото и да ја разоткријат неговата злонамерност.

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Oculus (2014)“. AFI Catalog of Feature Films. Посетено на May 13, 2013.
 2. Tartaglione, Nancy (5 February 2014). „Focus Features Pacts With Sales Outfit Sierra/Affinity Ahead Of Berlin“. Посетено на 14 December 2021.
 3. OCULUS (15)“. Warner Bros. British Board of Film Classification. May 2, 2014. Посетено на May 2, 2014.
 4. The Los Angeles Times
 5. „Oculus (2014)“. Box Office Mojo. Посетено на February 28, 2022.
 6. „Hot Trailer: 'Oculus'. Deadline. 5 March 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 6 March 2014.
 7. „Scares come in pairs in horror movie 'Oculus'. Charlotte Observer. Архивирано од изворникот на October 30, 2014. Посетено на February 28, 2022.
 8. „Scares come in pairs in horror movie 'Oculus'. Архивирано од изворникот на 2014-04-29. Посетено на 2014-05-12. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]