Обична ровчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Обична|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Обична ровчица
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Обична
Вид: Обична ровчица
Научен назив
Обична ровчица
Common shrew[1]
Научна класификација edit
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Eulipotyphla
Семејство: Soricidae
Род: Sorex
Вид:
S. araneus
Биномен назив
Sorex araneus

Common shrew range

Обичната ровчица (Sorex araneus), позната и како евроазиска ровчица, е најчестиот вид ровчици и еден од најчестите цицачи, низ Северна Европа, вклучително и Велика Британија, но со исклучок на Ирска.[3] Тоа е 55 до 82 милиметри долго и тежи од 5 до 12 грама. Има кадифено темно кафеаво крзно со бледа долна страна. Малолетните имаат посветло крзно. Обичната ровчица има мали очи, зашилена, подвижна муцка и заби со црвени врвови. Има животен век од приближно 14 месеци.

Тие се активни дење и ноќе, земајќи кратки периоди на одмор помеѓу релативно долгите изливи на активност.[4]

Територија[уреди | уреди извор]

Вообичаените ровчици се наоѓаат низ шумите, пасиштата и жива ограда во Британија, Скандинавија и Источна Европа. Секоја итрица воспоставува опсег на дом од 370 до 630м2. Мажјаците често ги прошируваат границите за време на сезоната на парење за да најдат женки. Ровчиците се екстремно територијални и агресивно ќе ги бранат своите домови од другите ровчици. Гнездата ги прават под земја или под густа вегетација.[5]

Диета[уреди | уреди извор]

Барање на ровчици

Месојадната и инсектојадната исхрана на обичната ровчица се состои од инсекти, голтки, пајаци, црви, водоземци и мали глодачи. Тие треба да консумираат храна од 200 до 300% од нивната телесна тежина секој ден за да преживеат. За да ја постигне оваа цел, една ровчица мора да јаде на секои 2 до 3 часа. Животното ќе изгладне ако остане без храна повеќе од неколку часа. Тие не хибернираат во зима бидејќи нивните тела се премногу мали за да складираат доволно масни резерви и затоа што имаат кратко времетраење на постот.[4][6]

Ровчиците развиле адаптации за да преживеат во текот на зимата. Нивните черепи се намалуваат за речиси 20%, а нивните мозоци се намалуваат за дури 30%. Нивните други органи исто така губат маса, а кичмата им станува пократка. Како резултат на тоа, вкупната телесна маса опаѓа за околу 18%. Кога ќе се врати пролетта, тие растат додека не ја достигнат приближно нивната првобитна големина. Научниците веруваат дека падот на температурите ги поттикнува нивните тела да ги разградат коските и ткивата и да ги апсорбираат. Како што температурите почнуваат да растат со почетокот на пролетта, нивните тела почнуваат да ги обновуваат изгубените коски и ткива. Ова значително ги намалува нивните потреби за храна и ги зголемува нивните шанси за преживување во зима.[7][8] Дополнително, обичните ровчици покажуваат три различни сезонски фенотипови. Сепак, овие фенотипови имаат иста релативна потрошувачка на кислород и покрај различните температури.[9]

Ровчиците имаат слаб вид и наместо тоа ги користат своите одлични сетила за мирис и слух за да најдат храна.

Парење[уреди | уреди извор]

Сезона на размножување на ровчицата трае од април до септември, но, врвовите ги достигнува за време на летните месеци. По гестациски период од 24 до 25 дена, женката раѓа пет до седум бебиња. Една женка одгледува две до четири млади секоја година. Младенчињата се одвикнати и независни во рок од 22 до 25 дена.[10]

Младите ровчици често формираат караван зад својата мајка, секој со устата ја носи опашката на својот брат или сестра напред.

Ехолокација[уреди | уреди извор]

Студија на универзитет во Нанџинг во 2019 година покажа дека ровчиците се способни за ехолокација преку високочестотни звуци и просторна ориентација од близок дострел. Споредбата на гените кои се вклучени во слухот помеѓу лилјаците, делфините од шишиња и Sorex araneus сугерира дека ова е резултат на конвергентна еволуција.[11]

Заштита и популација[уреди | уреди извор]

Обични и евроазиски пигмејски ровчици (родот Sorex ), споредба на големината

Обичната ровчица не е загрозен вид, но, во Велика Британија, како и другите видови ровчици, е заштитена од одредени методи на убивање со Законот за дивиот свет од 1981 година.[12]

Во Британија, ровчици може да се најдат со густина до еден на 200 м² во шумските предели. Главните грабливци на ровчици се бувовите, мачките, ласиците, змиите, козлите и црвените лисици.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hutterer, R. (2005). "Order Soricomorpha". In Wilson, D.E.; Reeder, D.M (eds.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. p. 283. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494.
 2. Hutterer, R.; Kryštufek, B. (2017) [errata version of 2016 assessment].
 3. „Ireland's Pygmy Shrew, one of the world's smallest mammals, under threat from white-toothed invader“. BirdWatch Ireland. 8 July 2014. Архивирано од изворникот на 12 July 2018. Посетено на 21 July 2015.
 4. 4,0 4,1 Saarikko, Jarmo (1989). „Foraging behaviour of shrews“. Annales Zoologici Fennici. 26 (4): 411–423. JSTOR 23734695.
 5. 5,0 5,1 British Wildlife. London: Collins. 2002. стр. 402. ISBN 0-00-713716-8.
 6. Churchfield, Sara; Rychlik, Leszek; Taylor, Jan R. E. (2012-10-01). „Food resources and foraging habits of the common shrew, Sorex araneus: does winter food shortage explain Dehnel's phenomenon?“. Oikos (англиски). 121 (10): 1593–1602. doi:10.1111/j.1600-0706.2011.20462.x. ISSN 1600-0706.
 7. Stetka, Bret. „Small-Minded Strategy: The Common Shrew Shrinks Its Head to Survive Winter“. Scientific American (англиски). Посетено на 2017-10-24.
 8. Lázaro, Javier; Dechmann, Dina K.N.; LaPoint, Scott; Wikelski, Martin; Hertel, Moritz (2017-10-23). „Profound reversible seasonal changes of individual skull size in a mammal“. Current Biology (англиски). 27 (20): R1106–R1107. doi:10.1016/j.cub.2017.08.055. ISSN 0960-9822. PMID 29065289.
 9. Schaeffer, Paul; O’Mara, M. Teague; Breiholz, Japhet; Keicher, Lara; Lázaro, Javier; Muturi, Marion; Dechmann, Dina (31 March 2020). „Metabolic rate in common shrews is unaffected by temperature, leading to lower energetic costs through seasonal size reduction“. Royal Society Open Science. 7 (4). doi:10.1098/rsos.191989. PMC 7211839. PMID 32431881.
 10. „BBC Science and Nature: Animals“. Посетено на 11 September 2009.
 11. Chai, Simin; Tian, Ran; Rong, Xinghua; Li, Guiting; Chen, Bingyao; Ren, Wenhua; Xu, Shixia; Yang, Guang (25 February 2020). „Evidence of Echolocation in the Common Shrew from Molecular Convergence with Other Echolocating Mammals“ (PDF). Zoological Studies. 59 (4). doi:10.6620/ZS.2020.59-04. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-04-15. Посетено на 2022-05-08.
 12. Wildlife and Countryside Act 1981 S11, Sch 6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]