ОУ „Гоце Делчев“ - Могила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„„Гоце Делчев““

Училишната зграда на ОУ „Гоце Делчев“
Училишната зграда на ОУ „Гоце Делчев“
Место
Општина: Могила
Нас. место: Могила
Основни информации
Директор: Лилјана Костовска
Број на ученици: 150
Настава на: македонски
Контактни информации

„Гоце Делчев“основно училиште во Могила, Општина Могила. Претходно било подрачно основно училиште на ОУ „Св. Кирил и Методиј“ од Битола, па на ОУ „Кочо Рацин“ од Ивањевци, сè додека не станало самостојно. Било комплетно реновирано во 2008.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]