Нојзидл на Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Нојзидл ам Зее)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојзидл на Езеро
Грб на Нојзидл на Езеро
Грб
Нојзидл на Езеро се наоѓа во Австрија
Нојзидл на Езеро
Местоположба во Австрија
Координати: 47°57′ СГШ 16°51′ ИГД / 
Земја Австрија
Покраина Градиште
Округ population =5923
Површина
 • Вкупна 57,2 km2 (221 sq mi)
Надм. вис. 133 m (436 ft)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 7100
Мреж. место neusiedlamsee.at

Нојзидл на Езеро (германски: Neusiedl am See, чешки: Nezider, хрватски: Niuzalj,[2] унгарски: Nezsider, словачки: Nezider) — град со 6.798 жители (состојба од 1 јануари 2010) во Градиште и седиште на округот Нојзидл на Езеро во Австрија. Се наоѓа на границата меѓу Австрија и Унгарија.

  1. Statistik Austria - Bevölkerung zu Jahres- und Quartalsanfang, 2014-01-01.
  2. „Niuzalj s 40,3 stupnji najvrućije mjesto Gradišća“. ORF. http://volksgruppen.orf.at/hrvati/stories/2597258/.