Новоирски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новоирски јазици
Географска
распространетост:
Нова Ирска
Класификација:австронезиски
Гранки:
New Ireland Languages.jpg

Новоирските јазици сочинуваат подгрупа на мезомеланезиските јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на островот Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.

Класификација[уреди | уреди извор]

Базата на основни австронезиски зборови од 2008 ја дава следнава класификација на јазиците:[1]

Базата ги отстранила северозападните соломонски јазици и неханско-бугенвилските јазици од оваа група, а кои традиционално се сметаат за новоирски. Базата не ги зела во предвид јазиците:

Според Етнолог, групата е составена од[2]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]