Томоипски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томоипски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеИсточна Нова Британија
Говорници(700 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tqp

Томоипскиот е новоирски јазик, дел од групата на океански јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазикот го зборуваат околу 700 луѓе според податоците од 1982 година во покраината Источна Нова Британија во Папуа Нова Гвинеја. Некои јазичари го сместуваат во групата на новоирски јазици, а некои во меземеланезиски јазици.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]