Лихирски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лихирски јазик
Застапен воЛихирски Остров, Нова Ирска
Говорници13.000  (2000 попис)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lih

Лихирскиот е австронезиски јазик кој се зборува на Лихирскиот Остров, во покраината Нова Ирска, Папуа Нова Гвинеја. Јазикот во лингвистиката е познат по тоа што има 5 граматички броја: еднина, двоина, троина, множина и паукален број.[1] Овој јазик го има најголемиот број на граматички броеви во светот.[1] Оваа разлика се јавува и кај самостојните заменки и присвојни наставки.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Corbett, Greville G. (2000). Number. Cambridge textbooks in linguistics. Cambridge University Press. стр. 25. ISBN 9780521649704. https://books.google.com/books?id=7jc-pgAFcE0C&pg=PA25&dq=lihir+language&lr=lang_en%7Clang_fr%7Clang_de&hl=ko&cd=4#v=onepage&q=lihir%20language&f=false. посет. 26 мај 2010 г. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]