Лихирски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лихирски јазик
Застапен воЛихирски Остров, Нова Ирска
Говорници13.000  (2000 попис)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3lih

Лихирскиот е австронезиски јазик кој се зборува на Лихирскиот Остров, во покраината Нова Ирска, Папуа Нова Гвинеја. Јазикот во лингвистиката е познат по тоа што има 5 граматички броја: еднина, двоина, троина, множина и паукален број.[1] Овој јазик го има најголемиот број на граматички броеви во светот.[1] Оваа разлика се јавува и кај самостојните заменки и присвојни наставки.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Corbett, Greville G. (2000). Number. Cambridge textbooks in linguistics. Cambridge University Press. стр. 25. ISBN 9780521649704. Посетено на 2010-05-26.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]