Лавонгајско-налички јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лавонгајско-налички јазици
Тунгашко-налички јазици
Географска
распространетост:
Нова Ирска
Класификација:австронезиски
Гранки:
New Ireland Languages.jpg
Lavongai–Nalik (yellow) is at the north/west of New Ireland

Лавонгајско-наличките се подгрупа на новоирските јазици од групата на океански јазици. Јазиците се зборуваат на островот Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.

Јазици[уреди | уреди извор]

лавонгајско-наличките


тигачки јазиктунгашки јазик

налички јазиккарански јазиктијаншки јазик
Според Етнолог, јазиците во оваа група се[1]:

  • карански јазик
  • мандарански јазик - постојат слаби докази за оваа класификација.
  • налички јазик
  • тијаншки јазик
  • тигачки јазик
  • тунгашки јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]