Мандарански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мандарански јазик
Табарски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеТабарска Група, Нова Ирска
Говорници4,000  (2000 попис)
Јазично семејство
Дијалекти
симбериски
татауански
табарски
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-3tbf

Мандарански, или познат како и табарски, е австронезиски јазик кој се зборува на островите Табарска Група, во покраината Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот е составен од три дијалекта, симбериски, татауански и табарски, кои одговараат со трите главни острови го групата.[1][2] Во скоро време се создала и пишаната форма на јазикот со помош на корејски мисионери. До денес забележани се околу 3000 луѓе кои се описменети на мандарански, а исто така бил објавен и мандарански превод на Библијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]