Мадачки јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мадачки јазици
Географска
распространетост:
Нова Ирска
Класификација:австронезиски
Гранки:
New Ireland Languages.jpg

Мадачките јазици сочинуваат подгрупа на новоирските јазици од јазичното семејство на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на островот Нова Ирска во Папуа Нова Гвинеја.

Класификација[уреди | уреди извор]

Според Етнолог, групата е составена од[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мадачки јазици на Ethnologue.

Поврзано[уреди | уреди извор]