Прејди на содржината

Нинхаген (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°56′59″N 11°9′59″E / 51.94972° СГШ; 11.16639° ИГД / 51.94972; 11.16639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нинхаген
Место во Шванебек
Поглед кон Нинхаген
Поглед кон Нинхаген
Поглед кон Нинхаген
Нинхаген (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Нинхаген (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Шванебек
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 94 м
Население 449  (31 декември 2006)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 39397
Повик. бр. 039403
Портал www.bode-holtemme.de
Координати 51°56′59″N 11°9′59″E / 51.94972° СГШ; 11.16639° ИГД / 51.94972; 11.16639

Нинхаген (германски: Nienhagen) — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Шванебек.