Николет Шеридан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николет Шеридан
Nicollette Sheridan at the Beowulf premiere.jpg
Глумицата Николет Шеридан на премиерата на филмот „Беулф“ на 6.11.2007 година.
Активен1984 - денес
СопружникХари Хамлин (1991 - 1993) (разведена)

Николет Шеридан е американска глумица најпозната по својата улога на Иди Брит во Очајни домаќинки.

Кратка биографија[уреди | уреди извор]

Родена е на 21 ноември 1961 година во Вортинг, Велика Британија, но пораснала во Лос Анџелес, каде нејзиното семејство се преселило поради големиот данок во Англија.

Повеќе е позната како телевизиска глумица во телевизиските филмови „Соседи“, „Мртви сопрузи“, „Судењето на Мекмартинови“, а најпозната ни е по улогата на Лаки Сантанџело во серијата „Шанси“, каде ја одигра улогата на ќерка на мафијаш.

Се појави и во комедиите Шпионирај тврдо заедно со Лесли Нилсен и во „Нинџите од Беверли Хилс“, со Крис Фарли и музичарот Крис Рок.

Николет е поранешна сопруга на глумецот Хари Хамлин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]