Иди Брит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иди Брит
Edie Britt
'Очајни Домаќинки' лик од
Edie Britt.jpg
Николет Шеридан како Иди Брит
Прво појавувањеПилот'
СоздавачМарк Чери
ТолкуваНиколет Шеридан
Информации
ЗанимањеАгент за недвижности
СемејствоИлен Брит (мајка; почината)
г-дин Брит (татко;
почината)
Хелен Брит (сестра)
Остин Брит (внук)
СопружникЧарлс МекЛеин (прв маж)
г-дин Розвел(втор маж)
ДецаТраверс МекЛеин (син, со Чарлс)

Иди Брит (англиски: Edie Britt) — измислен лик од телевизиската серија на ABC, Очајни Домаќинки. Ликот е толкуван од глумицата Николет Шеридан, а создаден е од Марк Чери.

Историја на ликот[уреди | уреди извор]

Уште од самиот почеток Иди е прикажана како жена која сака да ужива во уништувањето на туѓите животи. Таа е голем соперник со Сузан Маер, со чиј поранешен маж се свршува, а подоцна разведува. Потоа и го презема и нејзиното момче Мајк Делфино, со кој раскинува и решава да започне врска со Карлос Солис, поради кој на крајот од третата сезона и лажно се обесува.

Со почетокот на петтата сезона која се одвива 5 години по настаните од четвртата, Иди се враќа на Вистерија Лејн по долго отсуство, но со нов карактер и со нов маж. Маж кој е вмешан во мистериозен настан поврзан со целото соседство. При крајот на сезоната Иди е погодена од електро-шок и ненајдено умира.