Никола Арсеновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Никола Арсеновиќ
Автопортрет
Роден(а)1823
Ретфала, Кралство Славонија, Австриско Царство
(денес Хрватска)
Починал(а)18 јули 1887 (возраст 64–65)
Белград, Кралство Србија
(денес Србија)

Никола Арсеновиќ (1823 – 18 јули 1887) бил српски кројач и илустратор на народни носии; посмртно наречен „југословенски етнограф“. По професија кројач, тој започнал да ги слика народните носии за време неговите патувања.

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил роден во Ретфала, близу Осиек, во 1823,[1] област која била дел од Кралството Славонија во Австриското Царство (денес дел од Хрватска).

Завршил училиште во Осиек, по што одлучил да стане кројач.[2] Како млад, патувал во Пешта и Виена, за да го усоврши занаетот, а потоа и во Париз и во Германија.[2] По 7 години се вратил и се населил во Вуковар, каде се оженил и отворил голем кројачки дуќан.[2] Освен народни носии, шиел униформи за воените офицери, и облека за клерот и граѓанството.[2]

Починал во Белград, на 18 јули 1887.[1] Тој бил Југославист, и самиот се нарекувал Југословен.

Work[уреди | уреди извор]

  • Nikola Arsenović (1930). Југословенска народна ношња. Етнографски музеј у Београду.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Gavrilović 2004, p. 37
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Gavrilović 2004, p. 38

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]