Никау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Nikau
Nikau Palme 01.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Монокотиледони
Нерангирано: Комелиниди
Ред: Палмовидни
Семејство: Палми
Потплеме: Палкостолбници
Род: Палкостолб
Вид: Никау
Биномен назив
Rhopalostylis sapida
H.Wendl. & Drude

Никау (науч. Rhopalostylis sapida) е вид палма ендемска на Нов Зеланд. Ова е единствената новозеландска палма, и вирее на умерена клима, по низините на Нов Зеланд. Природно расте јужно сè до Четемските Oстрови, полуостровот Бенкс и Хокитика на Западниот Брег. Со тоа ова е најјужната палма на светот (44° ЈГШ).

Никау е лесно препознатлив симбол на Нов Зеланд, иако ретко се среќава по градини заради бавниот раст и тешкотијата при транспорт.

Расте до околу 10 м височина, со листови со должина до 2,5 м.

Наводи и надворешни врски[уреди | уреди извор]