Ненад Максиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ненад Максиќ (Смедерево, 21 август 1972) е српски ракометен тренер и поранешен југословенски ракометар, кој денес работи како шеф на стручниот штаб на белградскиот Партизан. Со репрезентацијата на СР Југославија, тој освои два бронзени медали на Светското првенство во 1999 година во Египет и 2001 година во Франција. Во својата кариера настапи за Смедерево, Борац, Црвена Звезда, Превент, Целее и Партизан, каде ја заврши својата играчка кариера во пролетта 2014 година по повредата на рамото. На крајот во април 2014 година тој стана тренер на Партизан како привремено решение, заменувајќи го на клупата поранешниот стратег Александар Брковиќ.[1][2] Во летото истата година, Максиќ официјално потпиша договор според кој клупата на белградските црно-белци треба да останат во наредните четири сезони.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Борец Бања Лука[уреди | уреди извор]

  • Куп на Република Српска (1) : 1992/93 година.

Црвената звезда[уреди | уреди извор]

  • Српско првенство (2) : 2006/07 година и 2007/08 година.
  • Куп на СР Југославија (1) : 1994/95 година.

Целее[уреди | уреди извор]

  • Словенечко првенство (1) : 2002/03 година.

Партизан[уреди | уреди извор]

  • Српско првенство (2) : 2010/11 и 2011/12 година
  • Куп на Србија (2) : 2011/12 година и 2012/13 година.
  • Супер куп на Србија (2) : 2011 и 2012 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]