Невестата на Франкенштајн (филм од 1935)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Невестата на Франкенштајн (англиски: Bride of Frankenstein) е американски филм од 1935 година, во режија на Џејмс Вејл (James Whale) по сценариото на Вилијам Хурлбат (William Hurlbut). Главните улоги ги играат: Борис Карлоф (Boris Karloff), Елса Ланчестер (Elsa Lanchester) и Колин Клајв (Colin Clive). Овој филм го претставува првото продолжение на филмот „Франкенштајн“ од 1931 година и се смета за едно од ретките продолженија кои се подобри од изворниот филм. Дејството во филмот се надоврзува на она од првиот филм за Франкенштајн, а филмот е заснован на споредното дејство од романот „Франкенштајн“ на Мери Шели од 1818 година.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се опишува како д-р Франкенштајн не престанува со своите морбидни експерименти и, по наговор на еден уште полуд научник, на својот монструм му создава придружничка.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]