Невен Суботиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Невен Суботиќ
Лични податоци
Полно име Невен Суботиќ
Роден на 10 декември 1988(1988-12-10)(35 г.)
Роден во Бања Лука, СФР Југославија
Држава Србија Србија
САД САД
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Унион Берлин Унион Берлин
Број 4
Младинска кариера
2004–2005 ИМГ Сокер Академија
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Мајнц Мајнц 05 23 (3)
2007–2008 Мајнц Мајнц 05 34 (4)
2008–2018 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 196 (15)
2017Келн Келн 12 (0)
2018-2019 Сент Етјен Сент Етјен 42 (3)
2019- Унион Берлин Унион Берлин 2 (0)
Репрезентација
2005 САД САД 17 10 (0)
2006 САД САД 20 2 (0)
2009-2013 Србија Србија 36 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 May 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 September 2013

Невен Суботиќ (српски:Heвeн Cубoтић; роден на 10 декември 1988 година) — српски фудбалер, играч од одбрната на Унион Берлин.

Најголемито дел од својата кариера ја поминал во Бундеслигата, а своето деби го имал во сезоната 2006–07 за тимот на Мајнц. Во 2008 година, тој потпишал за Борусија Дортмунд, сè до јануари 2018 година, кога потпишал за Сент Етијен[1].

На репрезентативно ниво, тој играл за младите селекции на САД до 17 и 19 години, но подоцна се одлучил да го носи дресот на фудбалската репрезентација на Србија[2]. За Србија одиграл 36 натпревари и постигнал два погодока, но исто така бил и дел од тимот на Светското првенство во 2010 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Srpski igrač pojačao odbranu Sent Etijena! - Sportske novosti“. Sportske novosti (српски). 2018-01-25. Посетено на 2018-02-08.
  2. „Neven Subotić izabrao Srbiju“. Blic.rs (српски). 2015-11-22. Посетено на 2018-02-08.