Народи во Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Азербејџан има население од 9.000.000 жители (ООН, 2010)[1][2] во чиј состав влетувлегуваат околу 30 народи, од кој во голема мера најброен е азерскиот.[3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Azerbaijan's population reaches nine million“. News.Az. 2010. Посетено на 18 јануари 2010.
  2. „Nine millionth Azerbaijani citizen born“. Today.Az. 2010. Посетено на 18 јануари 2010.
  3. www.eurasianet.org. Azerbaijani State Statistics Committee - 1999 Census of the Ethnic Composition of the Population of Azerbaijan.
  4. Published in: Encyclopedia of the world’s endangered languages. Edited by Christopher Moseley. London & New York: Routledge, 2007. 211–280.
  5. UNESCO Interactive Atlas of the World’s Languages in Danger
  6. Azerbaijan Ethnic Census 2009