Прејди на содржината

Наоми Скот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наоми Скот
Скот во 2016 Сан Диего Comic-Con
Роден(а)Наоми Скот
Предлошка:Датум и година на раѓање
Хунслоу, Лондон, Англија
Занимањеглумица,Пејачка
Мреж. местоnaomiscottmusic.com

Наоми Грејс Скот (родена на 6 мај 1993 година) [1] е англиска глумица и пејачка. Најпозната е по нејзината главна улога како принцеза Јасмин во адаптацијата во живо со акциите на Дизни на музичкиот фантастичен филм Аладин (2019), за што исто така придонесе и во неговата песна . Скот исто така се претстави во драма серија на научна фантастика Тера Нова (2011) и тинејџерскиот филм на Дизни канал Лимонада уста (2011), а глумеше како Кимберли Харт во суперхеројскиот филм Power Rangers (2017).[2]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Скот е роден во Хунслоу, Лондон .[3] Нејзината мајка, Уша Џоши, е родена во Уганда, со потекло од индиски гуџарати и емигрирала во Обединетото Кралство уште во млада возраст. Таткото на Наоми, Кристофер, е Англичанец .[3][4][5] Скот има и еден постар брат, Џошуа Скот.[6] Двете нејзини родители се пастори во Бриџ Црквата, Вудфорд во Редбриџ, североисточен Лондон.[7] Скот учествувал во мисионерска и теренска работа. Таа присуствуваше на Факултетот Даванант Фондација во Лостон, Есекс .

Кариера[уреди | уреди извор]

Скот ја започна својата кариера во пеењето со младинскиот бенд на Bridge Church. Таа присуствуваше на школата Даванант Фондација и редовно настапуваше во училишни мјузикли и драмски продукции. Подоцна ја открила британската поп-пејачка Кели Брајан од групата девојчиња Eternal, која ја потпишала како клиент. Отиде да работи со британски текстописци и продуценти Ксеноманија .[4] Во 2014 година, каналот на ЈуТјуб „Освежи“ објави две видеа на кои се прикажани како дел од нивната серија „Вчитај сесии“.[8][9]

Нејзината прва главна глумечка улога беше Дизни Канал Велика Британија серија на животински каснувања . Во 2010 година, таа беше глумена како Мохини „Мо“ Бањаре во оригиналниот филм „ Дизни канал “ во 2011 година „ Лимонада уста“, нејзината прва улога во американска продукција.[10] Истата година, таа беше уловена како Мади Шенон, во научно-фантастичната серија Тера Нова која премиерно се претстави во септември 2011 година на Фокс .[11] Серијата не беше обновена веќе втора сезона.[12] Во 2013 година, Скот се појави во спотот за песната " Ураганот ", од страна на нејзиниот Лимонада уста ко-ѕвезда Бриџит Медлер . Во август 2014 година, таа самостојно го објави своето деби на Невидливата дивизија за ЕП.[13] Скот беше фрлен како Ријоко во Ридли Скот на Марсовецот . Таа ги снимаше нејзините сцени, но тие беа отстранети од последната серија. Скрин Интернационал ја избра Скот како една од нивните Ѕвезди на Утре во 2015 година. Во октомври 2015 година, таа беше уловена во ко-водечка улога како Кимберли Харт, Пинк ренџер, во Power Rangers (2017), филмската адаптација на ТВ сериите со исто име . Филмот беше објавен на 24 март 2017 година, и ја заработи Скот нејзината прва номинација за Наградата Избор за тинејџерски глумец .[14] Филмот беше пречекан со мешани прегледи по објавувањето и беше разочарувачки во кино благајните, достигнувајќи 142 милиони долари ширум светот против буџет од 105 милиони американски долари.

Во 2019 година, Скот глумеше како принцеза Јасмин во адаптација во живо со акциите на Дизни, Аладин, во режија на Гај Ричи .[15][16] Нејзиниот настап како Јасмин во филмот 2019 година, генерално, беше добро прифатен од критичарите. Том Јоргенсен од ИГН ја пронајде својата портретирање на Јасмин, „јасно подобрување во однос на верзијата во 1992 година“ и додаде дека ликот „се чувствува повеќедимензионално (не е наменето ... ниту се извини за тоа) и is се даваат далеку поинтересни амбиции овој пат наоколу. Скот му дава на ликот достоинство и погон што го прави полесно да се вкорени за неа отколку сиромашниот стар Ал. “ [17] Џони Олексински од Њујорк пост “ја пронајде верзијата на Скот на Јасмин,„ прекрасна “и исто така имаше„ повеќе агенција и помалку пасивност "отколку во првобитната верзија.[18] Критичарот на Сан Франциско Хроникс ' Мик ЛаСал, открил дека Скот е „Вистинската Ѕвезда“ на филмот и таа „напредува и дава сè на нејзината нова химна за моќ“, напишана за филмот.[19] Мајкл О'Саливен на ' Вашингтон пост ' пофали портретирањето на Скот како некој, „кој не само што сонува да избега од рестриктивните правила на нејзиниот татко за кого може да се омажи“, но и „супер-феминистички“.[20] Ричард Ропер од Чикаго Сан-Тајмс го опиша перформансот на Скот како „победничка“ и додаде, „таа исто така добива шанса да блесне и потполно да заискри “ во новата песна „ Безгласно “.[21] За својот настап, Скот ја доби наградата Тинејџерски избор за глумица во филмскиот филм - Научна фантастика/Фантазија и исто така доби номинација за наградата Сатурн за најдобра споредна глумица .[22][23] Аладин, исто така, беше комерцијално успешен, заработувајќи една милијарда долари на благајните.

Во јули 2018 година, беше потврдено дека Скот ќе глуми како еден од трите водечки ’Ангели’ во Елизабет Банкс во 2019 година - режиран рестартирање на филмот на Ангелите на Чарли .[24]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во јуни 2014 година, Скот се омажи за фудбалерот Џордан Спенс по три години гледање со . Тие првично се сретнале во црквата на родителите на Скот.[25]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмски улоги
Година Наслов Улога Белешки
2015 година 33-та Ескарлета Сепулведа
Марсовецот Рјоко Избришана сцена; само проширена верзија
2017 година Моќните ренџери Кимберли „Ким“ Харт / Пинк ренџер
2019 година Аладин Принцеза Јасмин
Ангелите на Чарли Елена Хафлин Пост производство
Телевизиски улоги
Година Наслов Улога Белешки
2008–2009 година Животински каснувања Меган Главна улога
2011 година Лимонадова уста Мохини „Мо“ Бањаре Телевизиски филм
2011 година Тера Нова Мади Шенон Главна улога
2013 година По кој било начин Ванеса Веласкес Епизода: „3“
2015–2016 година Луис Сахира Десаи Повторувачка улога ( сезона 9 )

Дискографија[уреди | уреди извор]

Продолжени претстави[уреди | уреди извор]

Список на ПрД
Наслов Детали
Невидлива дивизија [13]
Ветувања [26]
 • Датум на објавување: 5 август 2016 година
 • Формат: Дигитално преземање
 • Етикета: Независна

Синглови[уреди | уреди извор]

Како главен уметник

Година Наслов Албум
2014 година „Предлози“ [27] Невидлива дивизија
2016 година "Лагите на Љубовниците" Ветувања
2017 година „Завети“ [28] Завети
2018 година „Ирелевантно“(featuring Nick Brewer)
Завети
„Толку ниско“ / „Откривање“ [29] n/a

Како одличен уметник

Список на синглови, со избрани позиции на графикони
Година Наслов Позиции на врвните табели Албум
САД</br> [30]
САД <br id="mwAVU"><br><br><br> ТоплинаВелика Британија</br> [31]
2011 година „ Пробив “(меѓу установата лимонада уста )
88 11 200 Лимонадова уста
2014 година „Пад од овде“ [32](Ник Бруер гостува Наоми Скот)
- - - Четири милји понатаму
"-" означува изданија што не графикони или не беа објавени на таа територија.

Други настапи[уреди | уреди извор]

Година Наслов Друг уметник (и) Позиции на врвните табели Албум
САД <br id="mwAYU"><br><br><br> Баб[33]
2011 година "Таа е толку помина" n/a 3 Лимонадова уста
„Повеќе од бенд“ Лимонадова уста cast - Лимонадова уста
"Живот на висока жица" Лимонадова уста cast - Лимонадова уста
2019 година "Безгласно (Дел 1)" n/a - Аладин (Оригинална музика за музика со слики)
„ Целиот Нов Свет “ Мена Масуд - Аладин (Оригинална музика за музика со слики)
"Безгласно (Дел 2)" n/a - Аладин (Оригинална музика за музика со слики)
"Безгласно (целосна)" n/a 23 Аладин (Оригинална музика за музика со слики)

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Наслов Уметник (и) Директор Реф.
Како водечки уметник
2014 година "Движења" Наоми Скот Питер Шјевџик [34]
2017 година "Лагите на љубовн Наоми Скот Даниел Кумингс [35]
„Завети“ Наоми Скот Наоми Скот [36]
2019 година "Без зборови" Наоми Скот [37]
Како одличен уметник
2014 година „Пад од овде“ Ник Бруер Метју Вокер [38]
Настап на гости
2013 година „ Ураган “ Бриџит Мендлер Роберт Хејлс [39]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Номинирана работа Награда Категорија Резултат Ref.
2017 година Моќните ренџери Награди за избор на тинејџери style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинација [40]
2019 Aladdin Teen Choice Awards style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник [41]
Saturn Awards style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинација [42]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. YxYA, Hillsong (23 May 2018). „Naomi Scott interview with the Youth x Young Adult RADIO“. Youtube. Посетено на 18 May 2019.
 2. 'Aladdin': Disney Casts Will Smith, Mena Massoud, Naomi Scott“. Variety. 15 July 2017. Архивирано од изворникот на 15 July 2017. Посетено на 16 July 2017.
 3. 3,0 3,1 „Naomi Scott plays Jasmine in Aladdin 2019“. Metro. Посетено на 10 May 2019.
 4. 4,0 4,1 „NAOMI SCOTT 'Mohini (Mo) Banarjee'. Disney Channel Medianet. Архивирано од изворникот на 16 June 2012. Посетено на 17 April 2011.
 5. Barker, Lynn (11 April 2011). „Lemonade Mouth Actors Talk Music and More!“. Kidz World. Архивирано од изворникот на 23 March 2016. Посетено на 20 October 2016.
 6. „Leadership - The Bridge Church“. Архивирано од изворникот на 29 March 2017. Посетено на 30 April 2017.
 7. „The Bridge Church Woodford“. Архивирано од изворникот на 7 September 2011.
 8. Reload (2014-11-07), Hozier: Take Me To Church (Medley) - Naomi Scott, Посетено на 2019-07-27
 9. Reload (2014-11-19), Naomi Scott: Hear The Bells, Посетено на 2019-07-27
 10. Wesley, Tommy (14 April 2011). „Meet the Girls of Lemonade Mouth: Naomi Scott“. Архивирано од изворникот на 16 September 2012. Посетено на 17 April 2011.
 11. Lachonis, Jon (11 January 2011). „FOX Unleashes Terra Nova Promo Pics“. Архивирано од изворникот на 14 January 2011. Посетено на 17 April 2011.
 12. „Terra Nova Cancelled by Fox - Ratings“. TV by the Numbers. 6 March 2012. Архивирано од изворникот на 23 July 2012. Посетено на 7 March 2012.
 13. 13,0 13,1 „Invisible Division - EP“. iTunes Store. 30 May 2011. Архивирано од изворникот на 27 December 2014. Посетено на 4 June 2011.
 14. Perry, Spencer (8 October 2015). „Naomi Scott is the Pink Ranger in Lionsgate's Power Rangers Reboot!“. comingsoon.net. Архивирано од изворникот на 25 January 2016. Посетено на 9 October 2015.
 15. Perry, Spencer (15 July 2017). „Disney's Live-Action Aladdin Cast Revealed!“. comingsoon.net. Архивирано од изворникот на 16 July 2017. Посетено на 16 July 2017.
 16. 'Aladdin': Disney Announces Live-Action Cast Including Will Smith As Genie“. Access Hollywood. Архивирано од изворникот на 17 July 2017. Посетено на 15 July 2017.
 17. Jorgensen, Tom (May 22, 2019). „Aladdin Review“. IGN. Посетено на July 26, 2019.
 18. Oleksinski, Johnny (May 22, 2019). „Live-action 'Aladdin' is way better than its awful trailer“. The New York Post. Посетено на July 26, 2019.
 19. Laselle, Mick (May 22, 2019). „Review: Disney's new live-action 'Aladdin' improves on original“. The San Francisco Chronicle. Посетено на July 26, 2019.
 20. O'Sullivan, Michael (May 22, 2019). „The best things about the new 'Aladdin'? A super-feminist Jasmine, and Will Smith's street-smart Genie“. The Washington Post. Посетено на July 26, 2019.
 21. Roeper, Richard (May 22, 2019). 'Aladdin': Will Smith's blue Genie is pretty cool, once you get to know him“. Chicago Sun Times. Посетено на July 26, 2019.
 22. Yang, Rachel (August 11, 2019). „Teen Choice Awards 2019: See the full list of winners and nominees“. Deadline Hollywood. Meredith Corporation. Посетено на August 11, 2019.
 23. Mancuso, Vinnie (July 15, 2019). 'Avengers: Endgame', 'Game of Thrones' Lead the 2019 Saturn Awards Nominations“. Collider. Архивирано од изворникот на July 16, 2019. Посетено на August 12, 2019.
 24. N'Duka, Amanda (26 July 2018). 'Charlie's Angels': Kristen Stewart, Naomi Scott Confirmed With Ella Balinska Set To Star In Elizabeth Banks-Directed Reboot“. Deadline. Посетено на 8 February 2019.
 25. „<3“. naomiscottmusic on Instagram. Архивирано од изворникот на 9 March 2016. Посетено на 5 August 2015.
 26. „Promises - EP“. iTunes Store. 30 May 2011. Архивирано од изворникот на 24 September 2016. Посетено на 4 June 2011.
 27. „Introducing… Naomi Scott with Her Brand New Single 'Motions'. Maximum Pop Magazine. 13 May 2010. Архивирано од изворникот на 26 October 2014. Посетено на 13 May 2010.
 28. „Vows - Single by Naomi Scott on Apple Music“. iTunes Store. Архивирано од изворникот на 1 October 2017. Посетено на 30 September 2017.
 29. „So Low / Undercover - Single by Naomi Scott“. Apple Music. Архивирано од изворникот на 12 June 2018. Посетено на 7 January 2018.
 30. „Billboard Chart History: Bridgit Medler“. Billboard. Посетено на 13 May 2010.
 31. „UK Singles Chart - Breakthrough“. UK Charts. Архивирано од изворникот на 5 September 2012. Посетено на 13 May 2010.
 32. „Premiere: Nick Brewer and Naomi Scott in 'Fall From Here' music video“. Digital Spy. 13 May 2010. Архивирано од изворникот на 29 August 2014. Посетено на 13 May 2010.
 33. „Naomi Scott Chart History: Bubbling Under Hot 100“. Billboard. Посетено на June 4, 2019.
 34. „Naomi Scott 'Motions' by Peter Szewczyk“. Promo News. 30 May 2011. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 4 June 2011.
 35. „Naomi Scott - Lover's Lies“. VEVO. 19 February 2017. Посетено на 7 July 2017.
 36. „Naomi Scott - Vows“. VEVO. Архивирано од изворникот на 15 November 2017. Посетено на 15 November 2017.
 37. „Naomi Scott - Speechless“. DisneyMusicVEVO. 23 May 2019. Посетено на 27 May 2019.
 38. „Nick Brewer - Fall From Here ft. Naomi Scott“. VEVO. 30 May 2011. Архивирано од изворникот на 2 April 2015. Посетено на 4 June 2011.
 39. „Bridgit Mendler - Hurricane (Official Video) - YouTube“. 12 April 2013. Архивирано од изворникот на 2 August 2016. Посетено на 10 June 2016.
 40. „Teen Choice 2017 Award Nominees Include A Few Duds“. Screen Rant. 19 June 2017. Архивирано од изворникот на 21 June 2017. Посетено на 20 June 2017.
 41. „Teen Choice Awards 2019: The Complete Winners List“. The Wrap. 11 Aug 2019. Посетено на 13 Aug 2019.
 42. 'Avengers: Endgame', 'Game of Thrones' Lead the 2019 Saturn Awards Nominations“. Collider. 17 July 2019. Посетено на 15 July 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]