Прејди на содржината

Нана Блондел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нана Блондел во 2014 година

Ориана „Нана“ Блондел (6 август 1986) — шведска глумица. Таа глумела во театар, телевизија и филм.

Образование

[уреди | уреди извор]

Блондел дипломирала на Академијата за драмски уметности во Стокхолм.[1] Блондел е со потекло од Гана. Како дете сакала да биде глумица, но бидејќи во тоа време речиси и да немало шведски глумици што не биле бели, таа не мислела дека тоа е можност.[2]

Блондел дебитирала на екранот во драмската серија SVT , Livet enligt Rosa во 2005 година. Откако работела извесно време како VJ со MTV Шведска, таа доби улога во една епизода од полицискиот процедурален <i id="mwHg">Бек</i> следната година, и повторлива улога во сапунската опера Andra Avenyn.[3]

Таа го подигнала својот профил кога ѝ се придружила на глумечката екипа на популарната научно-фантастична драма „ Вистински луѓе“, ТВ-серија што била извезена низ целиот свет, вклучително и Обединетото Кралство и Франција.[4] Таа го направи своето деби на англиски јазик со Ø , француска ТВ серија на англиски јазик снимена во Данска.

Во 2018 година, таа добила една од улогите во францускиот долгометражен филм Soeurs d'armes (Сестри на оружје), инспирирана од вистинска воена единица со женски Курди, Езиди и борци на отпорот кои се борат против ИСИС,[5] и била единствената глумица која не зборувала француски. Таа портретирала афроамерикански снајперист.[2]

Таа може да се види и во Immortal како Ша Диши - водач на нацијата на бесмртните. Ова исто така била француска продукција на англиски јазик и можела да се види преку француската апликација за стриминг Blackpills.[6]

Блондел имала женска улога во тешката криминална драма Хасел заедно со Џејмс Бонд: глумицата од Skyfall Ола Рапејс и БЛИЗНАЦ во главната улога на Кристофер Хивју од Game of Throne.[7]

Во 2019 година, таа објавила на друштвените мрежи дека има тајна улога во Црната вдовица на Марвел.[8]

Нејзиниот последен проект е Red Dot, првиот долгометражен филм на Нетфликс кој излегува од Шведска.  во главна улога со Анастасиос Соулис.[9]

Од 2013 година, Нана Блондел работела во Кралскиот драмски театар, но е на неплатено отсуство за да работи на филмски и телевизиски проекти.[10]

Таа го води подкастот Fenomenala kvinnor (Феноменални жени), каде интервјуира успешни шведски не-бели жени.

Во 2016 година, таа го направила своето режисерско деби со краткиот филм Noni & Elizabeth. Овој филм била во официјална селекција на Филмскиот фестивал во Лос Анџелес, Краткиот фестивал во Палм Спрингс и Филмскиот фестивал Џифони.[11]

Нејзин агент е финско-шведскиот талент менаџер Лаура Мунстерхјелм, ист агент како шведските глумици Ребека Фергусон и добитничката на Оскар Алиша Викандер.[12]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
година Наслов Улога Белешки
2013 година Sommarstället Аиса
2013 година Стокхолмски приказни Мину, помошникот на Џесика
2019 година Сестри во оружје американски снајперист
2021 година Црвена точка Надја
2021 година Црна вдовица Ингрид
2021 година Омерта 6/12 Силвија Мадсен Постпроизводство

Телевизија

[уреди | уреди извор]
година Наслов Улога Белешки
2005 година Во живо ја вклучува Роза Бленда 9 епизоди
2007 година Бек Муриел Сантандер Епизода: „Det tysta skriket“
2007–2008 година Андра Авенин Олга Свенсон 40 епизоди
2011 година Ајрин Хус Марија Епизода: „I skydd av skuggorna“
2013–2014 година Вистински луѓе Јума 9 епизоди
2014 година Viva Hate Сузана 2 епизоди
2016 година Ø Сара / Меги (2016) 5 епизоди
2017 година Finaste семејството Миранда Епизода од 28 април 2017 година
2017 година Хасел Еира Линд 10 епизоди
2019 година Внатрешниот круг Лена Нилсдотер 8 епизоди
2019 година Близнак Мери
2019–2020 година Ture Sventon & Bermudatriangelns hemlighet Петра 6 епизоди
 1. „Nanna Blondell | Actors in Scandinavia“. 26 August 2020.
 2. 2,0 2,1 „Nanna Blondell: "Det är fruktansvärt jobbigt att vara ifrån min dotter". mama.nu. Архивирано од изворникот на 13 January 2020. Посетено на 24 May 2020.
 3. „Från MTV till tonårsroll“. Expressen. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 24 May 2020.
 4. „NANNA BLONDELL (ACTRESS-REAL HUMANS) - interview by Peek-A-Boo magazine“. peek-a-boo-magazine.be. Архивирано од изворникот на 26 August 2015. Посетено на 24 May 2020.
 5. „Director Caroline Fourest describes her battle to make feminist war film 'Sisters in Arms'.
 6. „Immortality : une série Blackpills qui traite de la vie éternelle | UnSimpleClic“. 10 April 2018. Посетено на 24 May 2020.
 7. „EXKLUSIVT: Niklas Engdahl och Nanna Blondell om Den inre cirkeln“. Filmtopp.se. Посетено на 24 May 2020.
 8. „Nanna Blondell on Instagram: "I can finally tell you I'm gonna be in this amazing movie.🕷#blackwidow #marvel". Instagram. Посетено на 24 May 2020.
 9. „About Netflix - NANNA BLONDELL & ANASTASIOS SOULIS STARRING RED DOT - THE FIRST SWEDISH NETFLIX FEATURE FILM“. About Netflix (англиски). Посетено на 2021-07-14.[мртва врска]
 10. „Blondell Nanna - Dramaten“. dramaten.se. Архивирано од изворникот на 20 September 2015. Посетено на 4 September 2015.
 11. „Noni & Elizabeth - short film by Nanna Blondell“. 13 January 2016.
 12. „Actors in Scandinavia“. Архивирано од изворникот на 16 November 2019. Посетено на 24 May 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]