Прејди на содржината

Музеј на злато, Богота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пекторал во облик на срце од културата Калима како што е прикажано на привремената изложба на експонати на Музејот на злато во Кралскиот замок во Варшава.

Музејот на златото е археолошки музеј сместен во Богота, Колумбија. Тоа е едно од најпосетуваните туристички знаменитости во земјата.[1] Музејот го посетуваат околу 500.000 туристи годишно.

Музејот прикажува избор на предколумбиско злато и други метални легури, како што е Тумбага, и ја содржи најголемата колекција златни артефакти во светот во своите изложбени простории на вториот и третиот кат. Заедно со керамика, камен, школка, дрво и текстилни предмети, овие предмети, направени од а- за домородните култури - свет метал, сведочат за животот и мислата на различните општества што живееле во денешна Колумбија пред шпанската колонизација на Америка.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1934 година, Банката на Републиката почнала да помага во заштитата на археолошкото наследство на Колумбија.[ потребен е цитат ] Објектот познат како Попоро Кимбаја бил првиот од една колекција. Таа е изложена веќе 70 години.[ кога? ] Музејот денес е под управа на Банрепкултурен.[2]

Во музејот се наоѓа познатиот златен сплав Муиска пронајден во Паска во 1969 година, кој ја претставува церемонијата на новата зипа (владетел) на Мујкута, основата за митот за Ел Дорадо. Наследникот на поглаварството ја преземал власта со голема понуда за боговите. Во оваа претстава тој е виден како стои во центарот на сплавот, опкружен со главните поглавари, сите украсени со злато и пердуви.

По една деценија работа, музејот бил проширен и реновиран во октомври 2008 година. Со реновирањето, музејот ја организирал постојаната поставка во пет простории со археолошки предмети и интерактивна просторија. Додале и аудиториум, некои простории за привремени изложби, кафуле, ресторан и продавница за сувенири.

Опис[уреди | уреди извор]

Музејот има колекција од 55.000 парчиња, од кои 6.000 се изложени во нивната проширена зграда. Постојат двојазични описи на речиси сите експонати. На првиот кат се наоѓа главниот влез на музејот, продавница и ресторан.

Изложбите започнуваат на вториот кат. Главната просторија се вика „Луѓе и злато во предхиспанското Колумбија. Во стаклени витрини се изложени златарски дела од различни култури кои ја населувале Колумбија пред да пристигнат шпанските колонисти. Постојаната изложба е поделена на различни сали за секоја култура: Калима, Кимбаја, Муиска, Зену, Тиерадентро, Сан Агустин, Толима, Таирона и Ураба и посебна просторија наречена „По Колумбо“.

Изложбата продолжува на третиот кат, со „Летечкиот хаманик“ и „Понудата“. Првиот го прикажува процесот на шаманска церемонија со неговите различни златни парчиња, вториот е поделен на три дела: „Соба за нудење“, „Брод за нудење“ и „Езеро“.

На крајот од изложбата е поставена „Соба за профундирање“ со уметнички видеа за најважните златни парчиња на музејот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Калима култура
  • Музеј на злато Калима
  • Колумбиска митологија
  • Домородните народи во Колумбија
  • Муиска
  • Муиска уметност
  • Цивилизацијата Кимбаја
  • Музеј на Кимбаја

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „The 22 Places To Go in Bogotá: Museum of Gold“. Bogotá Travel Guide]. Посетено на 27 January 2014.
  2. „About Banrepcultural“. Red Cultural del Banco de la República en Colombia. Посетено на 13 September 2018. The cultural activity of Banco de la República extends as a network through 29 cities in the Colombian territory, and is carried out in the Gold Museum in Bogota, five Gold Museums in Armenia, Cali, Cartagena, Pasto and Santa Marta, the Ethnographic Museum in Leticia, the Luis Ángel Arango Library and the Casa Gómez Campuzano in Bogotá, the Library Network that extends through 28 Colombian cities, the Luis Ángel Arango Library Concert Hall, and Bogotá museums: Casa de Moneda, Botero Museum and, Miguel Urrutia Museum of Art (MAMU).