Мртвокопривовидни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мртвокопривовидни
Galeopsis speciosa (Zellwald).jpg
Galeopsis speciosa
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Мртвокопривовидни
Bromhead
Фамилии

Мртвокопривовидните растенија (науч. Lamiales) се ред на дикотиледонски цветни растенија. Во редот спаѓат околу 11.000 видови распределени во 20 фамилии. Најпознати растенија од овој ред од стопанска важност се лавандата, јоргованот, маслинката, јасминот, јасенот, тикот, зјајката, сусамот, тегавецот, и ред кујнски мирудии како нането, босилекот и рузмаринот.

Особености[уреди | уреди извор]

Видовите од овој род ги имаат следниве особености, иако постојат исклучоци за сите нив:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]