Мишел Роже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишел Роже
Државен министер на Монако
На должноста
Стапил
29 март 2010
Монарх Алберт II
Претходник Жан-Пол Пруст
Лични податоци
Роден(а) 9 март 1949(1949-03-09)(74 г.)
Поатје, Франција
Партија Независен
Професија Правник
судија

Мишел Роже (фр. Michel Roger), (р. 1949) е сегашен државен министер на Монако.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Мишел Роже, нов Државен министер...“. „Монако Актуалите“. 18 декември 2009. Архивирано од изворникот на 2014-08-19. Посетено на 31 март 2010. (француски)
  2. „Валери преминува на другата страна во историски исчекор“. „Монако Тајмс“. 12 јануари 2010. Архивирано од изворникот на 2009-06-30. Посетено на 31 март 2010. (англиски)
Политички функции
Претходник
Жан-Пол Пруст
Државен министер на Монако
2010–сега
На должноста