Митски суштества (сликовница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Митски суштества е илустрирана книга (сликовница) од Александра Филиповска.

Технички податоци[уреди | уреди извор]

Сликовницата е објавена од издавачката куќа „Топер“ од Скопје, во 2013 година. Таа има 48 страници, со димензија од 18 сантиметри и е каталогиизрана во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“, Скопје, со ознаката ISBN 978-608-208-283-7. Покрај текстот, книгата содржи и илустрации, чиј автор не е назначен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Сликовницата содржи прикази на следниве митолошки суштества:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Александра Филиповска, Митски суштества, Топер, Скопје, 2013.