Миога

Од Википедија — слободната енциклопедија

Миога, миога ѓумбир или јапонски ѓумбир (myōga (茗荷)) — вид Zingiber mioga од фамилијата Ѓумбири. Тоа е листопадно тревно повеќегодишно растение кое потекнува од Јапонија, Кина и јужниот дел на Кореја.[1][2][3] Во готвењето се користат само неговите јастиви цветни пупки и вкусните ластари.[4] Цветните пупки се ситно сецкани и се користат во јапонската кујна како гарнир за мисо супа, суномоно и јадења како печен модар патлиџан. Во корејската кујна, цветните пупки наизменично се раженуваат со парчиња месо, а потоа се пржат во тава.

Одгледување[уреди | уреди извор]

Традиционална култура во Јапонија, миога ѓумбирот е воведен во одгледување во Австралија и Нов Зеланд за извоз на јапонскиот пазар.[3]

Како шумско растение, миогата има специфични барања за сенка за нејзиниот раст. Отпорен е на мраз до −16 °C (3 °F), а можеби и постудено.[3]

Познати се три разновидни сорти: „Танцувачки жерав“, „Сребрена стрела“ и „Бел пердув“. Тие се помалку отпорни на ладно од неразновидните растенија.[3]

Лековити својства[уреди | уреди извор]

Миогата покажа ветување за потенцијално антиканцерогени својства.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]