Минтан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женски минтан

Минтан[1][2] — старински капут, вид горна облека со долги тесни ракави. Тоа е првенствено поврзано со културата на облека на православното население на Балканот. Минтанот го носеле и мажи и жени, а го има и во детската облека.[3]

Начинот на облекување на минтанот[уреди | уреди извор]

Мажите носеле кошули направени од памучно платно од домашно производство, а преку кошулата носеле минтан што бил закопчуван до грлото. Часовникот честопати бил дел од носијата и некои мажи го ставале во внатрешниот џеб на минтанот, така што можел да се види само синџирот на часовникот. Исто така, кесето со златници и сребреници се носел во внатрешниот џеб на минтанот, додека поситните пари се носеле во појасот.

Жените носеле минтан преку кошулите, обично направени од свилена ткаенина. Имало и кратки тесни минтани со широки ракави. Детските минтани биле претежно изработени од шарена ткаенина, се закопчувале до грлото, тесни ракави кои исто така беа закопчени.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „минтан“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „минтан“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Вукановић, Татомир (1978.). Врање. Врање: Рднички Универзитет у Врању. стр. 155–170. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

  • В. Татомир, Врање, Раднички Универзитет у Врању, Врање, 1978.