Мина Сундберг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мина Сундберг (9 јануари 1990, Шведска) — финска илустраторка и карикатуристка која зборува шведски јазик, родена во Шведска. Таа е позната по веб-стриповите „Сонот на Редтejл“ и „Застанете мирно, останете тивки“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мина Сундберг е родена во Шведска во 1990 година во семејство на Финци кои зборуваат шведски и кои се вратиле во Финска во 1997 година. Дипломирала на Универзитетот за уметност и дизајн во Хелсинки, Финска, на одделот за графички дизајн. На 25-годишна возраст и како прва Финка,[1] ја освоила наградата Рубен во категоријата Онлајн стрипови – долга форма[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

За време на нејзината прва година на универзитетот, планирајќи да направи кариера како веб-стрип уметник, таа направила неколку обиди да започне „стрип за вежбање“, од кои последниот еволуирал во Сонот на Редтаил (aRTD).[3][4] Сонот на Редтаил стана приказна од 556 страници изградена околу концепти од финската митологија.[5] Нејзиниот следен проект бил Останете мирни. Останете тивки за имагинарен постапокалиптичен свет поставен 90 години во иднината.[6][7][8] Дополнителната инфо страница за „Јазични семејства“ од Stand Still. Stay Silent прикажувајќи ги индоевропските и уралските семејства била објавена како постер и се здобила со популарност [9] надвор од фандомите на стриповите, заработувајќи пофалби [10] од лингвистите. Неодамна се појавила на страница 900 на 10 мај 2018 година. Додека живеела во Мора во 2013 и 2014 година, таа успешно водела две кампањи за групно финансирање[11][12] да го финансира објавувањето на нејзините стрипови во печатена форма. Работата на Сундберг била наведена како претставителен пример за жанрот на созревање на онлајн стриповите, додека нејзиниот стил бил наречен „совршено сигурен“ и „инспиративен за стравопочит“.[13] Работела и како илустраторка, вклучително и за насловни страни, за неколку публикации.

Избрани дела[уреди | уреди извор]

 • Сундберг, Мина: Сонот на Редтаил, с. 608. Авторско издание, 2014 година.ISBN 978-91-637-4627-7
 • Sundberg, Minna: Stand Still Stay Silent Книга 1, с. 324. Авторско издание, 2015 година. ISSN 2342-8880 (печатење) ISSN 2342-8899 (онлајн).
 • Sundberg, Minna: Stand Still Stay Silent Книга 2, с. 260. Hiveworks Comics, 2018 година. ISBN 978-1-9466-9806-3ISBN 978-1-9466-9806-3 [14]
 • Sundberg, Minna: Stand Still Stay Silent Книга 3, с. 304. Hiveworks Comics, 2020 година. ISSN 2342-8880 (печатена книга), ISSN 2342-8899 (онлајн).
 • Sundberg, Minna: Un Réve de Renard, с. 600. Едиција Акилеос, 2019 година. ISBN 978-2-35574-455-6ISBN 978-2-35574-455-6
 • Sundberg, Minna: Stand Still Stay Silent Livre 1, с. 328. Édition Akileos, 2018 година. ISBN 978-2-35574-353-5ISBN 978-2-35574-353-5
 • Sundberg, Minna: Stand Still Stay Silent Livre 2, с. 260. Едиција Акилеос, 2019 година. ISBN 978-2-35574-363-4ISBN 978-2-35574-363-4
 • Sundberg, Minna: Stand Still Stay Silent Livre 3. с. 304. Едиција Акилеос, 2020 година. ISBN 978-2-35574-453-2ISBN 978-2-35574-453-2
 • Сундберг, Мина: Прекрасни луѓе, с. 80. Авторско издание, 2021 година. ISBN 978-952-94-4704-6ISBN 978-952-94-4704-6
 • Илустрации за Dragon Art. Инспирација, влијание и техника во фантастичната уметност (2009) ISBN 978-1-4351-1771-6
 • Насловна уметност за Foxhunt (2009) ISBN 978-0-578-02605-3
 • Насловна уметност за Syvyyksien valtias Оригинален наслов Storlax The power of the deep (2010) ISBN 978-952-230-106-2
 • Насловна уметност за вкрстени жанрови Квартално 4 (2011) ISBN 978-0-615-57863-7
 • Уметност на насловната страница на ЦД за музичкиот бенд The Winter Tree (2011)
 • Насловна уметност за Legazy (2013) ISBN 978-1-908600-22-6
 • Уметност на корица за австралиски серии со детски фантастични книги за Заркора. (2015) [15]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Kujala, Päivi (June 23, 2015). „Keuruu mukana palkitussa nettisarjakuvassa“. Keskisuomalainen (Finnish). Архивирано од изворникот на 2015-07-01. Посетено на 2021-11-19.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Reuben Awards Winners 2015“. National Cartoonists Society. May 23, 2015. Архивирано од изворникот на 2019-06-15. Посетено на 2021-11-19.
 3. McElmurry, Todd. „POTM Interview: Minna Sundberg Of Stand Still. Stay Silent“. Webcomic Alliance. Архивирано од изворникот на 2015-02-27. Посетено на June 16, 2015.
 4. „A Redtail's Dream“. Goodreads. 2014.
 5. Zapata, Jason (October 11, 2010). „The Art of Minna Sundberg“. Jason Zapata.
 6. Mello, Carolina (December 18, 2014). „Webcomic Review: Stand Still, Stay Silent“. Women Write About Comics.
 7. Hand, Thomas (April 29, 2015). „Review: Stand Still. Stay Silent, Minna Sundberg“. The Mountain Echo.
 8. Nurmenniemi, Veera (July 30, 2015). „Keuruulaiset seikkailevat palkitussa sarjakuvassa“ (Finnish). Suur-Keuruu. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2021-11-19.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. Young, Holly (January 23, 2015). „A language family tree - in pictures“. The Guardian.
 10. Tharoor, Ishaan (January 27, 2015). „This beautiful language tree shows how India is as linguistically diverse as Europe“. The Washington Post.
 11. „A Redtail's Dream - hardcover print drive“. Indiegogo. September 30, 2013.
 12. „Stand Still, Stay Silent - Book 1“. Indiegogo. October 21, 2014.
 13. Lehoczky, Etelka (January 31, 2016). „A Sampler Of Web Comics To Keep You Clicking“. NPR.
 14. „Hivemill, Stand Still Stay Silent Book 2“. Hivemill. Архивирано од изворникот на 2019-02-12. Посетено на February 11, 2019.
 15. „The Journey So Far ...“. The Zarkora chronicles. Посетено на June 16, 2015. Scroll down to find the information.
 16. Cavna, Michael (May 24, 2015). „2015 Reubens: Roz Chast's big award caps a winning event for women creators“. The Washington Post.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]