Мидлум (Ланд Вурстен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мидлум
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Мидлум
Мидлум is located in Германија
Мидлум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Основни податоци
Површина 31,07 км2
Надм. височина 21 м
Население 1.681  (31 декември 2017)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04741
Портал www.midlum.de
Координати 53°43′45″N 8°36′56″E / 53.72917° СГШ; 8.61556° ИГД / 53.72917; 8.61556Координати: 53°43′45″N 8°36′56″E / 53.72917° СГШ; 8.61556° ИГД / 53.72917; 8.61556

Мидлум (германски: Midlum) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа помеѓу градовите Бремерхафен и Куксхафен.

Месни единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Мидлум се состоела од следниве единици:

  • Крансбург
  • Мидлум (гл. место)
  • Нордермарен
  • Зидермарен

Надворешни врски[уреди | уреди извор]