Метоклопрамид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метоклопрамид
Клинички податоци
Заштитени имињаReglan
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa684035
Бременосна
категорија
Начин на издавање
Начин на
примена
Орално, интравенозно, интрамускуларно
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост80±15% (oral)
МетаболизамHepatic
Полувреме на елиминација5–6 hours
Екскреција70–85% renal, 2% faecal
Назнака
CAS-број364-62-5 Ок
ATC кодA03FA01
IUPHAR/BPS241
DrugBankDB01233 Ок
ChemSpider4024 Ок
UNIIL4YEB44I46 Ок
KEGGD00726 Ок
ChEBICHEBI:107736 Ок
ChEMBLCHEMBL86 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC14H22ClN3O2
Моларна маса299.80 g/mol
Физички податоци
Точка на топење147.3 °C (297.1 °F)
  (провери)

Метаклопрамидот (во Македонија познат под трговското име Реглан) претставува антиеметик. Овој лек најчесто се користи за третман на болки во стомакот и против повраќање.

Повеќе информации[уреди | уреди извор]

  • Brenner, G. M. (2000). Pharmacology. London: Saunders. ISBN 0-7216-7757-6.
  • Compendium of Pharmaceuticals and Specialties 2011. Toronto: Canadian Pharmacists Association. 2011. ISBN 978-1-894402-54-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]