Методија Величковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Генерал-потполковник Методија Величковски (р. 11 мај 1966) бил Началник на Генералштабот на АРМ од 2015 до 2018 година.[1] Величковски е роден на 11 мај 1966 година во Скопје. Тој е оженет и има два деца.

Образование[уреди | уреди извор]

 • Воена гимназија (1980-1984 г.);
 • Воена Академија (1984-1988 г.);
 • Школа за Команданти на баталјон 1999 г. (Германија);
 • Командно Штабна Академија (Скопје 2000 г.);
 • Курс за водачи, Џорџ Маршал Центар (Германија);
 • Школа за национална безбедност и одбрана ВА-ФНСО, Софија, Бугарија (2005-2006 г.);
 • Магистер од областа на стратегиско раководење со одбраната и вооружените сили.

Воена кариера[уреди | уреди извор]

 • Командир на вод, 1988-1991;
 • Командир на инженериска чета, 1991-1994;
 • Началник на инженерија во 1.гардиска бригада, 1995-1999;
 • Командант на инженериски баталјон, 1999-2001;
 • Началник на Г-7 (инженерија) во Штабот на СЕЕБРИГ, 2002-2004
 • Началник на Штаб на инженериски полк, 2004;
 • Командант на инженериски полк, 2004-2006;
 • Заменик на Командантот на 1.механизирана пешадиска бригада, 2006-2009;
 • Командант на 2.мпбр во ЗОК на ГШ на АРМ, 2009-2012;
 • Командант на ЗОК, 03.2012-08.2015;
 • Началник на Генералштаб на Армијата на Република Македонија од 18.08.2015.

Унапредувања:[уреди | уреди извор]

Одликувања[уреди | уреди извор]

 • Flag of the United States.svg САД: Официјален медал од Националната гарда на Вермонт (англиски: Vermont National Guard Commendation Medal);
 • Flag of Bulgaria.svg Бугарија: Официјален медал за Заслуги во Службата под Боите – од втор ред (бугарски: Официален медал за заслуги в службата под Цветовете - втори ред);
 • Flag of NATO.svg НАТО: Медал за достигнување на СЕЕБРИГ (англиски: SEEBRIG Achievement Medal)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Претходник
Горанчо Котески
Началник на Генералштабот на АРМ
2015-
Наследник
Во служба