Месалазин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месалазин
Mesalazine structure.svg
Систематско (IUPAC)
5-Amino-2-hydroxybenzoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаMany names worldwide, including Azacol, Lialda, Pentasa, and Apriso[1]
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa688021
Licence dataUS Daily Med:link
Бременосна
категорија
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
Начин на
примена
oral, rectal
Фармакокинетички податоци
Биорасположливостorally: 20–30% absorbed
rectally: 10–35%
МетаболизамRapidly & extensively metabolised intestinal mucosal wall and the liver
Полувреме на елиминација5 hours after initial dose.
At steady state 7 hours
Идентификатори
CAS-број89-57-6 Yes check.svgОк
ATC кодA07EC02
PubChemCID: 4075
IUPHAR/BPS2700
DrugBankDB00244 Yes check.svgОк
ChemSpider3933 Yes check.svgОк
UNII4Q81I59GXC Yes check.svgОк
KEGGD00377 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:6775 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL704 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC7H7NO3
Моларна маса153.135 g/mol
  (verify)

Месалазин, исто така познат како месаламин или 5-аминосалицилна киселина (5-ASA), е аминосалицилатен антиинфламатоорен лек[2] кој се користи во третманот на инфламаторна болест на цревата, вклучувајќи улцеративен колитис,[3][4][5] или воспаление на анусот или ректумот,[6] и за одржување на ремисија кај пациенти со Кронова болест.[3][7]

Се користи во орална форма за одржување на ремисија на Кронова болест,[3] и како ректална супозиторија[4][6] и клизма за состојби на дисталниот дел на колонот.[5]

Не постојат податоци за употребата на лекот во текот на бременоста, меѓутоа лекот ја преминува плацентата и се излачува во мајчиното млеко. Лекот не треба да го користат деца под две години, луѓе со бубрежна болест, или луѓе алергични на аспирин.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Drugs.com International trade names for mesalazine April 20, 2016
  2. "mesalazine". PharmGKB.
  3. 3,0 3,1 3,2 UK Electronic Medicines Compendium UL Oral Label Last revised December 2015
  4. 4,0 4,1 4,2 UK Electronic Medicines Compendium Suppository Label Last revised February 2016
  5. 5,0 5,1 UK Electronic Medicines Compendium UK Enema Label Last revised January 2016
  6. 6,0 6,1 FDA. US Suppository Label Last updated Nov 2015
  7. Medical management of mild to moderate Crohn's disease: evidence-based treatment algorithms for induction and maintenance of remission. „Alimentary Pharmacology & Therapeutics“ том  26 (7): 987–1003. октомври 2007 г. doi:10.1111/j.1365-2036.2007.03455.x. PMID 17877506. http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/fulltext/117987903/HTMLSTART. посет. 20 декември 2009 г.