Мери Волстонкрафт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мери Волстонкрафт (англ. Mary Wollstonecraft, 27 април 175910 септември 1797) е англиска писателка и феминистка, автор на „Одбрана на правата на жената“ и мајка на Мери Волстонкрафт Шели. Нејзиниот сопруг, Вилијам Годвин е еден од повидните атеисти во тој период и предвесник на анархистичкото движење.