Мекнес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медреса Боу Инаниа во Мекнес.

Мекнес (арапски: مكناس) — град во северен Мароко, сместен 130 километри од главниот град Рабат и 60 километри од Фес. Тој е поврзан со автопат со овие два града. Мекнес бил главен град на Мароко под власта на Мавлај Исмаил (16721727), пред да биде заменет со Рабат. Има вкупно 536,322 жители (според попис од 2004). Тој е седиште на регионот Мекнес-Тафилалет.

Територијата на која денес е градот била под доминација на Римското Царство во 117 п.н.е.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]