Мате Кочиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мате Кочиш
Kocsismate2.jpg
Градоначалник на Јожефварош
Округ VIII, Будимпешта
На должноста
22 ноември 2009 – 17 април 2018
Претходник Бела Чечеи
Наследник Ботонд Шара
Член на Народното собрание
На должноста
Стапил
8 мај 2018
На должноста
14 мај 2010 – 5 мај 2014
Лични податоци
Роден(а) 6 мај 1981 (1981-05-06) (41 г.)
Будимпешта, Унгарија
Партија Унгарска партија за правда и живот(1998–1999)
Фидес (од 2006)
Сопружник Силвија Маркус
Професија Правник, политичар, спортски менаџер

Мате Кочиш (6 мај 1981 година)[1] е унгарски правник, спортски администратор и политичар, кој служел како градоначалник на Јожефварош (8-ми округ Будимпешта) од 2009 до 2018 година.[2] Тој, исто така, го претставувал Јожефварош (Будимпешта, XI, тогаш VI) во Националното собрание на Унгарија од 2010 до 2014 година, и од 2018 година. Тој е актуелен водач на парламентарната група Фидес.[2] Од 2015 година е претседател на Унгарската ракометна федерација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил Калвинистичка средна гимназија во 1999 година, а во 2004 година добил диплома по докторски науки на Католичкиот универзитет Пазмани Петар. Тој учествувал во заедничката факултетска школа на политичкото училиште Сазадвег и на Универзитетот Корвинус во Будимпешта како експерт за политики помеѓу 2004 и 2006 година.[1]

Бил член на екстремно десничарската унгарска партија за правда и живот (МИЕП) помеѓу 1998 и 1999 година. Според него, неговото членство траело 2 или 3 месеци.[3][4]

Кочиш бил делегиран во Изборната комисија во Будимпешта од страна на Фидес за време на парламентарните избори во Унгарија 2006 година . Тој бил избран ва Генералното собрание на Јожефварош на локалните избори во Унгарија во 2006 година. Работел како заменик градоначалник на Јожефварош и водач на групата Фидес од 2006 до 2009 година. Тој исто така станал член на Генералното собрание на Будимпешта во 2006 година. Работел како заменик-претседател на Митрополитанскиот комитет за право и процедура.[1] Бела Чесеј, градоначалникот на Јожефварош, поднел оставка од својата позиција поради здравствени причини во 2009 година,[5] а Кочиш бил избран за градоначалник за време на дополнителните избори на 22 ноември 2009 година. Како резултат на тоа, тој поднел оставка од своето место во Генералното собрание на Будимпешта.[1]

Тој бил избран за пратеник за Јожефварош на парламентарните избори во Унгарија 2010 година. Тој бил назначен за претседател на Комитетот за одбрана и внатрешна безбедност на 17 мај 2010 година. Исто така бил член на Комитетот за национална безбедност од 14 февруари 2011 година. Тој бил член на Административниот комитет за подготовка на уставот помеѓу 5 јули 2010 година и 7 март 2011 година, па оттаму учествувал во изготвувањето на новиот устав.[2] Во мај 2011 година, Фидес побара да се формира комисија за утврдување на фактите, испитувајќи ги околностите на тензиите меѓу локалните Роми и не-Ромите во северно-унгарското село Ѓеншешпата. Кочиш станал претседател на тој ад хок комитет.[6]

Поради новите правила за конфликт на интереси, Кочиши не се кандидирал на парламентарните избори во 2014 година. Тој бил реизбран за градоначалник на Јожефварош за време на локалните избори во 2014 година. Станал советник за локална власт и за спроведување на законот во Генералното собрание на Будимпешта. Тој беше назначен за претседател на неговата партиска гранка во Будимпешта во октомври 2015.[7] Тој исто така работел како директор за комуникации на Фидес од декември 2012 до 1 септември 2016 година.[8]

Кочиш се вратил во националната политика, кога бил избран за пратеник за Јожефварош за време на парламентарните избори во 2018 година. Како резултат на тоа, тој поднел оставка на функцијата градоначалник на 17 април.[9] Кочиш бил избран за водач на групата на Фидес во националното собрание. По вторпат бил именуван за претседател на Комитетот за одбрана и внатрешна безбедност.[2]

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Во ноември 2011 година, Генералното собрание на Јожефварош донесе одлуки против бездомниците, со што се направил обид да ги принудат да бидат во засолниште за бездомници. Градскиот совет, исто така, забрани пушење, питање и спиење на улиците за бездомниците. Полицијата уапси активисти од групата "А Város Mindenkié" ("Градот припаѓа на сите") кога демонстрираа против декретите. Неколку десетици демонстранти одржаа седница во канцеларијата на градоначалникот, како дел од протестот. Кочиш тврдеше дека ова е "безброј пат" дека "понудил соработка", но демонстрантите не ја прифатиле неговата понуда.[10]

Во декември 2014 година Кочиш привлече меѓународно внимание со предлагање на задолжителни годишни тестови за дрога за деца на возраст од 12 до 18 години, политичари и новинари.[11]

Во мај 2015 година, либералната политичарка и активистка на ЛГБТ, Клара Унгар, тврдеше дека Кочиш е хомосексуалец, но тој го одби нејзиниот коментар, наведувајќи дека „не сум геј“ и дека ја тужи Унгар.[12] Иако тој ја доби тужбата,[13] загуби на второстепениот суд, каде што судот изјави дека Кочиш не објаснил зошто погрешната изјава била навредлива за него.[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Biography (PDF). Országgyűlés.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Register. Országgyűlés.
 3. [2] Ориго: "Забраната на Кочос за 2006 година е забранета за да се осигура дека нема да се повлече од ФИДЕС." 2006 година, кога Унијата не ја прифати граѓанската одговорност, таа ќе се повлече од МИЕП ако има таква врска ".
 4. „Lemondott a VIII. kerület polgármestere“ (унгарски). Index.hu. 2009-09-02. Посетено на 2009-09-02.
 5. „Governing party calls for committee to examine circumstances of Gyöngyöspata tension“. Politics.hu. 2011-04-29. Посетено на 2012-12-02.
 6. „Lemondott Kocsis Máté, időközi választás lesz Józsefvárosban – Huppa.hu“. huppa.hu (унгарски). Посетено на 2018-04-25.
 7. „Multiple arrests at sit-down demonstration against Budapest mayor's anti-homeless decrees“. Politics.hu. 2011-11-14. Посетено на 2012-12-02.
 8. „Hungary Mayor Wants Drug Tests for 12-18 Year Olds“. ABC News. 2012-12-06. Посетено на 2014-12-07.
 9. „Pride a Nagybani piacon“. C-Pont. 2015-05-30.
 10. „Megsértették Kocsis Mátét, a fideszes politikus nem homoszexuális“. Origo. 2015-10-30.
 11. „Kimondták: nem sértette Kocsis Máté jó hírnevét, ha melegnek nevezték“. HVG. 2016-06-16.