Марија Качињска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марија Качинска

Марија Елена Качињска (полски: Maria Helena Kaczyńska; 21 август 194210 април 2010) била прва дама на Полска од 2005-2010 година, како сопруга на тогашниот претседател на Полска, Лех Качињски.

На 10 април 2010 година загина во авионска несреќа во близина на градот Смоленск во Русија.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]