Маријано Роке Алонсо (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маријано Роке Алонсо
Mariano Roque Alonso
Знаме на Маријано Роке Алонсо
Знаме
Маријано Роке Алонсо is located in Парагвај
Маријано Роке Алонсо
Маријано Роке Алонсо
Координати: 25°12′44″S 57°31′59″W / 25.21222° ЈГШ; 57.53306° ЗГД / -25.21222; -57.53306Координати: 25°12′44″S 57°31′59″W / 25.21222° ЈГШ; 57.53306° ЗГД / -25.21222; -57.53306
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Површина
 • Вкупна122 км2 (47 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006400000064 м
Население (2008)
 • Вкупно84.949
 • Густина696/км2 (1,800/ми2)
Повик. бр.021

Маријано Роке Алонсо (Mariano Roque Alonso) е град и округ во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман и е дел од метрополитенската област Гран Асунсион. Градот има население од околу 85.000 жители.

Градот бил основан во 1944 година и се наоѓа меѓу во близина на реката Парагвај. Градот е на 18 километри оддалеченост од Асунсион. Поради добрата местоположба, градот забележал забрзан економски, индустриски и социјален развој. Името на градот е во чест на воениот офицер Маријано Роке Алонсо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]