Марица Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марица Родригес
Роден(а)Марица Родригес Гомес
1 септември 1975
Колумбија
ЗанимањеГлумица, Модел
Активен период1991–2017
СопружникЏошуа Минц (2005–денес)

Сара Родригес (родена: Марица Родригес) (1 април 1975) е колумбиска глумица и модел. Позната е по многубројните улоги во теленовелите, особено оние на Телемундо, кои ѝ донеса голема слава на светско ниво. Во брак е со Џошуа Минц, продуцент во Телемундо, со кого имаат два близнаци, Јехуда и Акива. Во јануари 2018 година, објави дека се повлекува од глумата и воедно дека го менува своето име во Сара.

Добитничка е на голем број награди за своите улоги. Има и своја колекција производи за убавина.

Телевизија[уреди | уреди извор]

Телевизија
Година Серија Улога
1995 Маскарада
1997 Жената во огледалото
1997 Парфем на агонијата Кармен Колменарес
1999 Сопруг и Сопруга Лусија Мендез
2000 Реваншот Мерседес Риверол
2001 Пустински љубовници Барбара Сантана
2002 Љубовно чудо Милагрос Виуда де Амор
2004 Бунтовен ангел Кристал Коварубијас
2005 Лет 1503 Ангела Гранда
2006 безусловна љубов Џесенија
2007 Замка Марфил Мондрагон/Дебора Мондрагон
2002 Туѓи гревови Карен Ваљехо
2002 Дона Барбара Асунсион Верхел де Лусардо
2008 Анали Маријана, Ана Лусија „Анали“ и клоновите на Анали
2010 Опасна љубов Камила Брандо
2011 Соседната куќа Пилар Арисменди/Раќел Арисменди
2012 Лицето на Одмаздата антонија Виљароел
2013 Маж на Изнајмување Тереса Кристина Палмер де Ибара
2015-2016 Господар на небото Ампаро Рохас
2016 Силвана без пари Силвана 'Чивис' Ривапаласиос де Виласењор