Маж на изнајмување (теленовела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маж за изнајмување
Жанртеленовела
Создадена одОригинална приказна и сценарио
Агуиналдо Силва
Адаптација за Телемундо
Перла Фариас
УлогиСоња Смит
Марица Родригес
Хуан Солер
Мигел Варони
Габриел Коронел
Земја на потеклоСАД
Првичен јазикшпански
Бр. на епизоди42-45 минути
Продукција
Времетраење-
Прикажување
Првична мрежаТелемундо
Првично прикажување10 јули 2013
Хронологија
СледбеникLa Patrona
Мрежна страницаmsnlatino.telemundo.com/novelas/Marido en Alquiler

Маж на изнајмување (шпански: Marido En Alquiler) е Американска теленовела од 2013 година од Телемундо. Серијата започна да се емитува на 10 јули 2013 година. Актерската екипа е составена од Соња Смит, Марица Родригес, Хуан Солер и Габриел Коронел.

Синопсис[уреди | уреди извор]

По мистеризоното исчезнување на нејзиниот сопруг при една морска пловидба, Гриселда е подготвена да направи сè што е потребно за опстанокот на нејзиното семејство. Станува мајстор, врши работи невообичаени за една жена. Скромна и вредна, Гриселда е горда на својата работа, покажувајќи им на другите луѓе како со чесна работа и почитување на вредностите може да се обезбеди среќен и пристоен живот. Еден од нејзините синови стапува во врска со ќерката на Тереса Кристина, богата, елегантна и површна жена. Тереса е згрозена од самата помисла нејзината ќерка да се омажи за момче од пониската класа, па и покрај противењето од страна на нејзиниот сопруг Рејналдо, Тереса постојано изнаоѓа начини како да ги понижи Гриселда и нејзиниот син. Но, многу набрзо, животот на Гриселда целосно се менува, откако ќе освои поголема сума пари на игра на среќа.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Соња Смит Гриселда
Хуан Солер Рејналдо
Марица Родригес Тереса Кристина
Габриел Коронел Антонио
Кимберли Дос Рамос Патрисија
Роберто Манрике Кике
Рикардо Чавез Габриел
Пабло Азар Рафаел
Даниела Наваро Барбара
Хосе Гуљелмо Кортинес Максимо
Габриел Валенсуела Фернандо
Пауло Кеведо Хуан Пабло Палмер
Сандра Дестенаве Естер Салас де Палмер
Сол Родригес Сол Порас
Адриана Лават Марсела