Мариуш Шчигел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мариуш Шчигел
MariuszSzczygiel 2008 1.jpg
Шчигел во 2008 година
Роден/аМариуш Шчигел
5 септември 1966 (1966-09-05) (56 г.)
Злоторија,  Полска
Занимањеновинар, писател
Јазикполски
НационалностПолска
Значајни дела„Готланд“ (Gottland)

Мариуш Адам Шчигел (полски: Mariusz Adam Szczygieł; р. 5 септември 1966 во Злоторија) — полски новинар, репортер, писател, добитник на Европската книжевна награда во 2009 година.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

На 16 години станал член на пионерското списание „Напреку“. Во 1985 година ја напишал репортажата Не правете сензации, за хомосексуалните проститутки, признати од страна на познавачите на движењата за еманципација во Полска. Тоа е првата репортажа за животот на хомосексуалците, издадена во Народна Република Полска. Во 1986 година, напишал цела едиција за животот на младите хомосексуалци и лезбејките во Полска. Таа едиција го носат името „Разгревување“ (Rozgrzeszanie).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lauréats du Prix du livre européen | Prix du livre européen“ (француски). www.livre-europeen.eu. Архивирано од изворникот на 2018-02-17. Посетено на 2017-05-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]